Úvodní stránka » PRO DĚTI » Památky brněnské diecéze

Poznej svou diecézi

Milé děti,

brněnská diecéze letos slaví 240. narozeniny! Proto ji už více jak dva měsíce poznáváme a dovídáme se o ní, aby se nám stala blízkou kamarádkou a místem, kde se nám bude líbit. Zveme tedy všechny – malé i velké: Pojďte se s námi a s jubilejním kukátkem vydat na zajímavou cestu! Pojďte si také trochu zasoutěžit, dozvědět se něco nového a vypátrat tajemství naší diecéze!

Každou neděli jste mohli na těchto stránkách najít informace o brněnské diecézi – z historie i ze současnosti. Na konci textu pro vás byly připraveny otázky. Všichni, kteří se zaregistrovali, pak mohou napsat správnou odpověď mailem na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji předat panu faráři v sakristii kostela v našich farnostech. Za každou správnou odpověď dostane účastník aktivity Poznej svou diecézi část indicií, které povedou k vyluštění hesla. Tuto neděli před prázdninami (25. 6. 2017) tedy máte možnost získat poslední část indicie. Odpovídat na otázky ze všech nedělí můžete až do 28.6. Když heslo vyluštěné z indicií donesete 29. 6. na mši sv., získáte odměnu, která může potěšit nejen vás, ale i vaše blízké. A to přece stojí za to!

Dnešní neděli nás čeká poslední pohled jubilejním kukátkem před prázdninami. Kam jsme se ještě nedívali? No přece na krásné památky, které najdeme na území naší diecéze a které jsou součástí našeho kulturního a duchovního pokladu.

Tak se vydejme za dalším zajímavým pohledem a dobrodružstvím poznávání!

Ondra a Bára

Poznáte, o kterou památku z naší diecéze se jedná?

Památky brněnské diecéze

Ať se po naší krásné zemi rozejdeme na kteroukoli světovou stranu, vždy nás kroky dovedou k nějaké krásné památce. I brněnská diecéze je protkána významnými skvosty. A vybrat jich několik? To tedy vůbec není lehké. Můžeme začít v Brně, pokračovat přes Telč do Žďáru a přitom nesmíme zapomenout na… Mohli bychom pokračovat dál a dál. Tři památky naší diecéze jsou zapsány na listině světového dědictví UNESCO, což je velmi prestižní, ale zároveň i atraktivní pro návštěvníky a turisty. Jedná se o historické centrum v Telči, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a Třebíč (židovská čtvrť + bazilika svatého Prokopa), a také je na seznamu vila Tugendhat v Brně.

Brněnská diecéze je ale daleko bohatší, a to žádná listina neobsáhne. Navíc pokud se odpoutáme od hmotných památek, jako jsou kostel, kaple, boží muka, kláštery či špitály, nesmíme opomenout přírodní památky.

Pro tentokrát jsme vybrali 4 zajímavé památky. Jedna z nich je „skoro za humny“ – Jaroměřice nad Rokytnou. Zámek a chrám svaté Markéty jsou postaveny v duchu vrcholného baroka. Původní tvrz z 16. století byla přestavěna na renesanční zámek a do dnešní barokní podoby byl přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství – rod Questenberků v letech 1700 – 1737. Za 37 let intenzivní stavební činnosti vyrostla v Jaroměřicích monumentální stavba, která se počítá k nej­větším barokním skvostům nejen u nás, ale i v celé Evropě.

Zajímavosti: Zastavěná plocha zámku činí 3 500 m², kdybychom ho obešli kolem dokola, budeme mít v nohách skoro kilometr a služebnictvo muselo pravidelně pulírovat 474 oken v celkem 183 místnostech, 3 sálech a 560 metrech chodeb.

Stavba vyrostla na půdorysu písmene H a nápad přebudovat původní sídlo dostal Jan Adam Questenberk během tříleté kavalírské cesty po Evropě, konkrétně ve Versailles ve Francii.

Poslední zajímavostí zámku v Jaroměřicích, kterou zmíníme, je uvedení první české opery O původu Jaroměřic. Byla uvedena v roce 1730 Františkem Václavem Míčou.

Druhou památkou, která stojí určitě za pozornost, je katedrála svatého Petra a Pavla v Brně, zkráceně Petrov. Historie sahá až do románského období, kdy na jejím místě stála kaple (11. až 12. století). Jak roky plynou, mění se i názory a móda, a tak byla katedrála přestavována a poslední četné úpravy pochází z počátku 20. století, kdy byla přestavěna v duchu novogotiky.

Zajímavosti: Katedrálu drží každý z nás v ruce několikrát za týden. Jak je to možné? Je totiž vyobrazena na české desetikoruně. Nemáte ji náhodou v peněžence?

Co každého jistě zaujme, je „poledne v 11“. Není to vymoženost posledních let. Na jaře roku 1645 se usadili švédští vojáci nedaleko Brna a těšili se na dlouho očekávané vítězství. Obyvatelé Brna se pořád nevzdávali a bránili se jako lvi. Švédové už měli mnoho raněných vojáků a velice se trápili. Jejich vůdce se rozhodl, že následující den naposledy zaútočí na město. „Ještě dřív, než na Petrově začne zvonit poledne, musí být Brno naše! Jestli ne, odtáhneme,“ prohlásil vojevůdce. Hospodský, který obsluhoval švédské vojáky, už ledasčemu porozuměl. Pochopil, co vojevůdce říká, chodbami se dostal do města a rozhlásil zprávu o švédském plánu. Další den málem švédové dobyli hradby, dělové koule už notně poškodily věž. I když bylo teprve 11, stařičký zvoník začal zvonit na svatopetrském chrámu poledne. Jak Švédové uslyšeli zvonění, přestali bojovat a pomalu se začali stahovat. Než nastala noc, byli pryč a Brňané byli zachráněni.

Posledními památkami, které zde zmíníme, souvisejí s Vranovskou přehradou. Obě památky jsou tak trochu pohádkové. Proč „pohádkové“? Protože se v nich točily pohádky, které určitě znáte!

Prvním je státní zámek ve Vranově nad Dyjí. Znáte jej z pohádky Nesmrtelná teta. Zámek se nachází v západní části Národního parku Podyjí a je národní kulturní památkou. Leží na jižní hranici ČR a patří k nejhodnotnějším stavbám středoevropského baroka. Na současné podobě se výrazně podílel Johann Bernhard Fischer z Erlachu.

Druhým je státní hrad Bítov, na němž se točila pohádka Tajemství staré bambitky. Hrad má historii starou skoro tisíc let. Poslední hradní pán Jiří baron HAAS ml. ho pozměnil na jedinečnou památku své lásky ke zvířatům, které mnohé dodnes na hradě najdeme vycpa­né. Navštívíte-li hrad, kromě krásných místností zavítáte do „přírodovědného kabinetu“.

Mohli bychom pokračovat v popisování památek dál a dál, ale dobré je nechat něco i na vás. Tak co, jakou památku máte v naší diecézi oblíbenou vy? Nebo jakou památku jste v poslední době navštívili? Pokud žádnou, je to výzva!


9. otázka:

Nepřehlédnutelnou dominantou Jaroměřic nad Rokytnou je zámecký a současně farní kostel sv. Markéty, který je postaven ve slohu:

  1. renesančním
  2. barokním
  3. secesním

Úkol pro děti:

Děti, zkuste zjistit zajímavou pověst, která se váže k nějaké památce brněnské diecéze. Pověst můžete napsat, nakreslit nebo ztvárnit jako komiks. Hotové dílo můžete během prázdnin odevzdat v kostele v sakristii. Ta nejpovedenější díla budou zdobit naši jubilejní nástěnku s kukátky.

(Tip: Za památkami nemusíte chodit daleko! I kaple sv. Veroniky v Babicích má bohatou historii. ☺)


Předchozí text z cyklu Poznej svou diecézi - o osobnostech brněnské diecézi - najdete ZDE.

KONTAKT

Římskokatolická farnost Babice u Lesonic
Babice 2
675 44 Lesonice

IČ 64269337
č.účtu: 1523117309/0800

babiceulesonic@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka: 47qu9cx

www.farnostbabice.com

FOND PULS BABICE

           

Římskokatolická farnost Čáslavice

Čáslavice 1, 675 24 

IČ: 64269159

č.účtu: 2145250309/0800

caslavice@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka: gf2u9bu

www.farnostbabice.com

FOND PULS ČÁSLAVICE

 

 

     

Římskokatolická farnost Martínkov

Martínkov 25
675 44 Lesonice

IČ   64269761 
č.účtu: 6134144349/0800 

martinkov@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka:5vtu9f9

www.farnostbabice.com

FOND PULS MARTÍNKOV

 

 

R. D. Mgr. Lubomír Řihák

Babice 2, Lesonice 675 44

Tel. +420 731 677 739

babiceulesonic@dieceze.cz

 
ODKAZY

 

další odkazy...